Palác Národní

8. října 2016 v 12:00 |  Praha 1
V rámci Dnů architektury, které se konaly v Praze minulý víkend, nabídli organizátoři i možnost prohlídky rozestavěné budovy, která vyrůstá na místě bývalého parkoviště na Národní třídě.
Stavba má být dokončena na jaře příštího roku. Zatím se na ní pracuje tři roky, z toho devět měsíců zabral archeologický průzkum.
Musím smeknout před odvahou stavebníků, že si do rozestavěného domu pustili takovou hordu lidí. Stejně tak oceňuji architekta Stanislava Fialu (jde o shodu jména, vy, co mě znáte), že se celé akce účastnil, vysvětloval svoje pojetí stavby a svůj přístup k projektu a svoji práci tady dokázal objasňovat a obhajovat.Zvenku jsem si stavbu prohlížela zrovna nedávno s tím, že je opět mohutnější, než ukazovala vizualizace, a vyšší, než sousední palác Dunaj. Nároží ční do křižovatky i přesto, že směrem vzhůru ustupuje. Uliční fasáda by podle projektu měla být pokrytá zelení, což potvrdil znovu architekt; podle něj mají v horních patrech truhlíky, ve kterých už testují rostliny, kterým se na tomto místě nejlépe daří.
Při prohlídce bylo zpřístupněno prvních pět nadzemních podlaží, což přesně odpovídá výšce vedlejšího barokního paláce v Mikulandské ulici, se kterým je nový dům propojen.V přízemí budovy budou obchody, ty jsme uvnitř neviděli a dovnitř jsme vstupovali budoucím vstupem do kancelářských prostor. V nich se objevují některé z prvků z vedlejšího starého domu - například vyzděný cihlový kruh na stropě, jehož motiv a tvar se prolíná na stropech celou budovou.

V zadní části přízemí potom vidíme propojení se dvorem vedlejšího domu.
(Na dvůr jsem často chodívala, byl tady velký obchod se starožitným nábytkem, kde na mě před mnoha lety počkaly čtyři vyřezávané židle z období historismu se sedáky z vytlačované kůže. Dodnes si pamatuji, že jedna stála pět stovek, a dodnes nám dobře slouží.)Ve vstupních prostorách v blízkosti schodiště umístil architekt prvek, který použil už na jiné své dřívější stavbě - stromky, vytlačené do betonu. V jejich blízkosti by měla být stěna ještě ozvláštněna vodopádem.První patro se zachovanou částí street artu, na který si možná vzpomenete, že býval součástí zdi, ke které přiléhalo parkoviště. Jeho autorem je výtvarník, který si říká Pasta Oner, a celou malbu si můžete prohlédnout TADY.Totéž o patro výš


V tomto patře jsme si také mohli prohlédnout propojení s vedlejším domem. Tady samozřejmě zůstává původní styl zachovaný, včetně malovaných stropů, které tady byly nalezeny a soustředěny v řadě místností, vedoucích do Mikulandské ulice.
Budou zde částečně zachovany i staré omítky a výmalbaNejvíce dokončené je 4. patro, které slouží jako ukázkové. Jsou zde nainstalovany i sanitární buňky s kuchyňkou a sociálním zařízením. Uvnitř to bude vypadat nějak takto.


Jsou tu už také skleněné kóje jako základy kanceláří, které budou doplňovat open space. To je pro mě vlastně to nejhorší, to, že tady budou jenom kanceláře.Průhled prostorem do teď už společného dvora s vedlejším domem

Výhled přes střechy někam k Ostrovní uliciKousek Pasty Onera najdeme i v tomto patřePohled směrem do Národní...
... a dokonce výhled na Národní divadlo a na Petřín.Jak se vám nová stavba líbí? Mně se zdá nápaditá, není to jen obyčejná skleněná kostka, jakou jsem odsuzovala vedle Máje. Líbí se mi začlenění starých prvků do stavby i propojení s vedlejším domem (když už k němu muselo dojít).
Projekt je po mě ovšem zklamáním proto, že to budou zase jen kanceláře. Další kanceláře v centru města. 


Komentáře

1 Marek Marek | 9. října 2016 v 6:02 | Reagovat

Mne se bohužel zda předimenzionovaný. Tak to aspoň výpada z Vašich fotek, Hano.

2 Praga magica Praga magica | 9. října 2016 v 22:55 | Reagovat

Marku, máte úplnou pravdu, přesně tak to je. Jako ostatně u všech takových staveb :-(

3 David David | E-mail | 10. října 2016 v 12:02 | Reagovat

Naprostý souhlas. Já kolem chodím celkem často a tohle podepíšu. Na tom celkem malém prostoru prostě nemůže ten objem fungovat pozitivně. Není to sice tak příšerně natlačené jako u Quadria, ale mohlo to být lepší. Taky se mi nelíbí ty lišty, nebo co to je.
Naopak musím říct, že zevnitř se mi budova líbí daleko víc. Tedy sám jsem tam nebyl, soudím jen podle fotek. Mají ale svoji tradičně vysokou úroveň (Díky, Hanko!), tak to snad nevadí. Připadá mi, že se tvůrce fakt snažil, aby všude, kde to je možné, nic nezkazil a nezničil a na tu starou zástavbu nějak důstojně navázal. Co mě ovšem úplně uzemnilo, je zachování části street artové kompozice (nebo spíš mural artové, mám-li být akurátní a aktuální), kterou jsem samozřejmě považoval za ztracenou. Jestli to fakt chtějí nechat, tak klobouk dolů!
Malou poznámku: na původní megamalbě Pasta sice dělal, ale nebyl sám. Autory čtyř sekcí byli (na původní stěně zleva) Point, Pasta Oner, Tron a X-Dog. No a ty naházený auta jsou od Trona.

4 Michal Ptáček Michal Ptáček | 10. října 2016 v 12:27 | Reagovat

Za mě dobrý. Oceňuji, že se postavila přiznaná moderna. Nelze očekávat, že budeme stavět barokní paláce nebo zůstaneme v architektuře 19. století (ani v centru). Ostatně v Londýně se moderních staveb nebojí a vypadá to dobře.

5 mia mia | 11. října 2016 v 10:52 | Reagovat

Nejsem odborník. Ale ten původní dům bude utopený a světla tam asi mnoho tím pádem nebude. Podobně mne u Quadria zaujal moc hezký dům v Purkyňově ulici. Také utrpěl hodně tím sousedním monstrem. Jedná se o dům Aventin.

6 Praga magica Praga magica | 11. října 2016 v 22:19 | Reagovat

[3]: Davide, ano, určitě tu malbu nechat chtějí, což taky považuju za skvělé. Děkuji za doplnění autorů. Jinak jste to shrnul přesně tak, jak to vidím taky.

7 Praga magica Praga magica | 11. října 2016 v 22:20 | Reagovat

[4]: Michale, ano, tahle moderna je vcelku dobrá, až na tu velikost.

8 Praga magica Praga magica | 11. října 2016 v 22:26 | Reagovat

[5]: Mio, bohužel, ten dům je opravdu tak mohutný, že by zakryl i větší palác, než ten v Mikulandské. Dvůr zachovává původní půdorys, tak tam snad trochu světla přijde.

9 Marianna Marianna | E-mail | 13. října 2016 v 11:35 | Reagovat

Dobrý deň ja by som chcela oceniť,že ste tam bola,že ste to nafotila a urobíte tým mnohým ľuďom radosť.A tiež potešenie,že vidíme niečo čo sa možno o pár rokov stratí pre verejnosť celkom.Pozdravuje Vaša čitateľka a obdivovateľka Marianna

10 praga-magica praga-magica | 17. října 2016 v 12:40 | Reagovat

[9]: Marianna, moc děkuji a zdravím na Slovensko!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama