Sochařská zahrada

3. prosince 2016 v 12:00 |  Praha 1
Otevření nádvoří a zahrad Anežského kláštera vyvolalo nedávno všeobecnou vlnu nadšení. Kladné ohlasy měla i informace tady na blogu, která mnoho z vás nalákala k prohlídce. Dnes se do Anežského kláštera podíváme znovu a podrobněji.Na rozdíl od dřívějších dob, kdy se do kláštera vstupovalo jen hlavním vchodem z ulice U Milosrdných, se do areálu dnes dostaneme dalšími dvěma vstupy z ulice na Františku a z Klášterské ulice, kde vede chodník v linii dřívější ulice, která tady těsně za kostelem kdysi vedla. Přes celý areál se tak dá procházet z nábřeží rovnou do Anežské.Hlavní branou s nikou se sochou sv. Anežky se dostaneme do klášterních zahrad, ve kterých je umístěná část sochařské expozice. Tu tvoří většinou díla členů skupiny Tvrdohlaví, ale taky těch, kteří patří k o něco starší generaci: Karla Malicha, Aleše Veselého nebo Stanislava Kolíbala. Generačně se vymyká František Bílek, který je tady zastoupený sochou Golgota.Tanečníci Michala GabrielaEnergie a Strom jsou díly Karla MalichaDomeček pro děti u zdi, porostlé barevným psím vínem, vytvořil František SkálaAmorfoid Stefana MilkovaDvorek u klášterní budovy. Najdeme na něm jednu ze dvou studní, které v této části kláštera zůstaly.Další část expozice byla zpřístupněná na dlouho neudržované a náletovou zelení zarostlé ploše bývalé klauzurní zahrady vedle Ministerstva obchodu. Na jaře tady proběhl archeologický průzkum a poté byla zahrada upravená. Najdeme v ní díla Čestmíra Sušky, Aleše Veselého a dalších.Tudy vedla dřív Malá klášterská ulička. Zeď po pravé straně kopíruje domy, které tady stávaly a jejichž základy byly na jaře odkryté.


Těsně u nejstarší části kláštera stojí Červená plastika Karla Malicha; druhá - Černobílá - je umístěná v jejím sousedstvíKolem závěru kostela sv. Salvátora a sochy Podobenství s lebkou Jaroslava Róny se dostaneme do nejskrytější části - do pozůstatků bývalého kláštera řádu menších bratří, který tvořil jednu z částí areálu. Na rozdíl od kláštera klarisek z této mužské části konventu zbylo jen pár základů zdí a rozvaliny rajského dvora.
Při rekonstrukci byly vykopávky upraveny; teď se mezi nimi dá chodit po dřevěných lávkách a současně objevovat nejen některé náhrobní kameny, které jsou umístěné u jedné ze zdí, ale také odvrácenou (a malebnou) stranu okolních domů.
Přímo z tohoto dvora se dá vejít do kostela sv. Františka (ale bohužel ne vždy je vchod otevřen, jak už jsem se stihla přesvědčit), odkud se prochází do dalších budov kláštera, uspořádaných kolem ambitu a rajského dvora.


Rajský dvůr je teď, bohužel, nepřístupný, tak aspoň pohled přes skloV nově uspořádaném lapidáriu, umístěném v bývalé klášterní kuchyni, jsou vystaveny některé cenné náhrobní desky a další sochařské a stavební prvky, které se z kláštera zachovaly

Od 6. prosince 2016 se také znovu otevře momentálně uzavřená expozice pozdní gotiky a rané renesance uvnitř kláštera.


Zahrady jsou otevřeny denně takto (rozpis jsem pro jeho složitost okopírovala přímo ze stránek Národní galerie):
 
Zahrada za svatyněmi
červen-srpen: 9.00-19.00
březen-květen a září-říjen: 9.00-18.00
listopad-únor: 10.00-16.00

Zahrada při severní bráně
červen-srpen: 9.00-22.00
březen-květen a září-říjen: 9.00-18.00
listopad-únor: 10.00-16.00
Zahrady otevřeny každý den včetně pondělí. V případě nepříznivého počasí jsou zahrady uzavřeny.

Prohlídkový okruh interiérem kláštera
celoročně mimo pondělí 10.00-18.00
 
Vstup do zahrad zdarma, do expozic 100 Kč, snížené 50 Kč.


 


Komentáře

1 Jana S. Jana S. | 4. prosince 2016 v 17:28 | Reagovat

Zajímavé. Děkuji.
A ještě ze včerejška
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288835-z-metropole/216411058230049/

2 Jarka Jarka | E-mail | 4. prosince 2016 v 17:39 | Reagovat

Nádherné záběry .. pro Anežku mám slabost ... ty moderní sochy nemusím .. ale někomu se líbí, tak proč ne ...

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 5. prosince 2016 v 8:18 | Reagovat

Už jsem v tomhle koutu Prahy nebyl, ani nepamatuju, musím to napravit. Mně se vždycky líbí propojení staré architektury s moderními artefakty. No a od domečku pro děti by mě jako dítě už neodtáhli :-).

4 praga-magica praga-magica | 7. prosince 2016 v 17:18 | Reagovat

[1]: Děkuji, Jano, vystihli
to v tom pořadu přesně :-)

5 praga-magica praga-magica | 7. prosince 2016 v 17:19 | Reagovat

[2]: Jarko, myslím, že sem se ty sochy docela hodí.

6 praga-magica praga-magica | 7. prosince 2016 v 17:20 | Reagovat

[3]: Určitě se Vám tam, Petře, bude líbit. A do toho domečku se dá vlézt, taky jsem si to zkusila :-)

7 David David | E-mail | 8. prosince 2016 v 15:27 | Reagovat

Ale s tím domečkem bacha, když samotný jeho autor pro televizi předváděl, že se do něj dá vlézt, tak se praštil do hlavy :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama