V zahradě Břevnovského kláštera...

16. prosince 2016 v 12:00 |  Praha 6
... jsme tady už na blogu několikrát byli. V roce 2010 jsme TADY sledovali nejdřív její stav před rekonstrukcí a o více dva roky později jsme ji TADY, TADY a TADY viděli v různých podobách už zrekonstruovanou. V tom prvním odkazu také najdete veškeré informace o bohaté historii kláštera a baziliky sv. Markéty.
Zdálo by se proto, že k celému areálu vlastně už nemám co dodat, všechno už jsem řekla a ukázala, ale protože ten poslední článek je z roku 2013, podíváme se při krátké procházce, co se tady od té doby ještě změnilo.
Hlavně vám chci zahradu připomenout, pokud byste hledali nějaký cíl na předvánoční procházku daleko od nakupujících davů.Šedivý podzimní den určitě není ta nejvhodnější doba na procházku v parku, má však tu nepopiratelnou výhodu, že jste tady úplně samiÚplně v zadní části najdeme oranžerii s výstavním sálem. Pravda je, že tu současnou výstavu jsem tak úplně nepochopila, stojí za to se však podívat aspoň dovnitř a porovnat stav oranžerie před rekonstrukcí a po ní. Na starých fotkách z dřívějších odkazů je vidět, jak ruina vypadala dříve a co z ní udělala nová dostavba.

Vedle oranžerie stojí dřevěné umělecké dílo, kterému říkám totem a marně hledám, kdo je jeho autorem


Cesta parkem směrem ke klášternímu sadu a k VětrníkuKromě velké zahrady za zdí Oranžerie je součástí areálu i menší sad, sousedící s břevnovským hřbitovem. Je oddělen od soukromé klášterní zahrady, do které vedou tajemná dvířka v opukové zdi.

Budovy kláštera byly zrekonstruovány jako první poté, co se klášter vrátil po revoluci benediktýnům. Ti stihli opravu tak, aby zde v roce 1997 mohli přivítat Jana Pavla II.


Mišpule jsou, možná společně s kdoulemi, jedním ze zapomenutých druhů ovoce, které se dnes už skoro nepěstuje. Je to škoda, mívala jsem je ráda. Nechávají se na stromech dlouho do zimy, musí přejít mrazíkem, aby byly sladké a měkké.Nádvoří s hotelem a Klášterním šenkem, kde se dá návštěva zahrady docela příjemně ukončit, zvlášť když je člověk z procházky vymrzlý.O víkendech v 10 a ve 14 hodin jsou pořádány prohlídky části kláštera i baziliky, jen pozor, o vánocích (tj. od 19. 12. 2016 do 8. 1. 2017) jsou zrušeny.
Pokud by někdo měl náladu na předvánoční koncert, 19.12. zde bude vystupovat Hradišťan, podle internetu vstupenky ještě jsou.


 


Komentáře

1 Anna hladilová Anna hladilová | E-mail | 16. prosince 2016 v 12:09 | Reagovat

Břevnovský klášter opravdu stojí za navštívení.
S kamarádkami jsme také navštívily hřbitov a rovněž ten, je také dobré navštívit.
Je zde např.pochován Karel Kryl.

2 Simona Simona | Web | 17. prosince 2016 v 10:34 | Reagovat

Ty zahrady jsou naprosto kouzelný, jen je fakt škoda toho pošmourna, protože třeba pod sněhem nebo osvícené sluníčkem by byly naprosto úžasný!

3 mia I mia I | 17. prosince 2016 v 11:26 | Reagovat

Byla jsem tam cca před 7 lety. Tak obsáhlý, poučný, zajímavý a příjemný výklad jako zde jsem snad jinde v Praze nezažila. Za mne TOP prohlídka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama