Holešovický pivovar a mlýn

20. dubna 2017 v 12:00 |  Praha 7
Možná jsem ten nejzaostalejší člověk v Praze a předvádím vám tady něco, co už všichni znáte. Jenže my, co jsme z Vinohrad, se do Holešovic hned tak nedostaneme, a když ano, tak pro nás končí Štrosmajerákem a Veletržním palácem. Existuje však taky něco, čemu Leteňáci říkají "mokřad", a co se rozkládá ve spodní části Holešovic mezi zákrutou Vltavy a kolejištěm železnice mezi nádražím Holešovice a Bubny. Dřív jsem tuto čtvrť znala jen jako dlouhé, smutné, ošklivé a otlučené ulice, plné starých fabrik. Netušila jsem, že je tam dávno všechno úplně jinak.
Když jsem se před třemi týdny konečně rozhodla, že si ten nový objektiv k foťáku, nad kterým jsem váhala přes půl roku, skutečně koupím, zamířila jsem nejdřív, jako vždy, do Vodičkovy ulice do Fotoškody. Bohužel ho neměli a nezbylo mi nic jiného, než se vydat do Megapixelu, který sídlí právě dole v "mokřadu". Překvapení mě čekalo hned při vstupu do areálu, kde tento obchod sídlí.Bývalý holešovický pivovar, původně První pražský měšťanský pivovar, byl v roce 2008 přestavěný na obytný a obchodní komplex. Sídlí v něm jedno velké vydavatelství a několik menších firem a obchodů. Obytné budovy mě v těchto prostorách svojí nezvyklou architekturou, za kterou autoři dostali i nějaká ocenění, nijak neuráží.
Holešovický pivovar pochází z roku 1895 a pivo se zde vařilo až do roku 1998, kdy ho společnost Pražské pivovary zavřela a výrobu zdejšího piva Měšťan přesunula na Smíchov. Původní budovy, které zde zůstaly, jsou od roku 1995 památkově chráněny. Zdá se mi, že využití, jaké se jim dostalo, jim zachránilo a prodloužilo život, který by byl jinak zřejmě odsouzen k dlouhému a pomalému konci.


Na uzavřeném prostranství, které vzniklo vestavbou nových bytových domů, vzniklo náměstí s fontánou a s expozicí sochaře Antonína Kašpara, kterou nazval Pocta Josefu Beyusovi. Tento německý sochař, malíř, filosof a pedagog při jedné ze svých performancí vytvořil umělecké dílo z koncertního křídla, které potáhl filcem a připevnil na něj kříž. Antonín Kašpar se vrací k jeho motivu klavíru s křížem na víku, vytváří ho však ze železa bez povrchové úpravy; tím, že reziví, podle autora žije. Těch železných pián je na této velké ploše celá řada a nevypadají tady vůbec špatně.

U ohradní zdi bývalého pivovaru jsem našla také tohoto železného koně, který to měl zrovna namířeno rovnou přes zeď pryč


V nadšení nad novými objevy jsem se dolními Holešovicemi pustila napříč směrem k přístavu, kde jsem nikdy předtím nebyla. Než jsem tam došla, narazila jsem na další přestavbu, kterou považuji za povedenou. Jejím autorem je stejná architektonická kancelář, jako v případě pivovaru.
Budovy bývalého Akciového parního mlýna stojí jen o dva bloky dál, než bývalý pivovar. Přestože byly při přestavbě na hotel částečně zbořeny, ráz a podoba těch zbylých budov zůstala zachována.
Mlýny byly postaveny v roce 1909 podle návrhu architekta Hybšmana pro Akciovou společnost mlýnů s denní kapacitou 210 tun obilí, které bylo skladováno ve vedlejším sile, které už, bohužel, nestojí. Budova má litinový skelet, vyzděný cihlami dvou barev, uvnitř byly dřevěné stropy. Elektrifikace sem dorazila až v roce 1960.Líbilo se mi tady a tím, že jsem byla v prostředí, které jsem neznala a které jsem objevovala, a taky že byl pátek odpoledne a nic jsem nemusela, jsem měla pocit prázdnin - sedla jsem si do kavárny, která má v areálu židličky, vystrčené ven, a pozorovala jsem okolí.


Podél Jankovcovy ulice, přímo naproti dlouhé zdi mlýna, stojí celá řada nových moderních domů, která odděluje tuto část města od přístavu. Některé z nich se mi zdají podařené. Líbilo se mi i v tak zvané marině, která lemuje část přístavu a kontrastuje s jeho starou a zanedbanou částí. Tam se ostatně podíváme příště.A ještě důkaz o tom, že je tady opravdu všechno jinak, než jsem si pamatovala. Copak tohle jsou ty smutné šedivé ulice z dřívějška?


Holešovický pivovar - U průhonu 13a, Praha 7
Parní mlýn - Jankovcova 49, Praha 7


 


Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 21. dubna 2017 v 7:48 | Reagovat

Také jsem ty místa neznala a to jsem žila v Praze dost let. Působí na mě vše docela příjemně. Přestavba a úprava se, myslím, povedla. Už se těším na příště a díky za pěkný článek a fotky.

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 21. dubna 2017 v 10:12 | Reagovat

I když jsem v Praze prakticky každý den, v těchhle místech jsem už nebyl řadu let. Zrovna nedávno jsem se chystal právě do Megapixelu pro jeden foťák, ale pak z koupě sešlo, protože peníze byly zapotřebí jinde, tak se zatím aspoň pokochám touhle fotoreportáží :-).

3 Vendula Vendula | 25. dubna 2017 v 21:55 | Reagovat

Občas jedu kolem autem, tak budu muset někdy tramvají a projít si to tam, vypadá to moc pěkně. Takhle skloubit staré s novým, to se mi líbí :) Škoda, že to tak nejde i v Praze (v centru)... To mi připomíná, jak asi dopadne chudák nuselský pivovar :(

4 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 7. května 2017 v 8:38 | Reagovat

Jsem potěšen, že se z pivovaru podařilo něco zachránit.

5 praga-magica praga-magica | 8. května 2017 v 1:13 | Reagovat

[1]: Jarko, taky mám pocit, že se to povedlo a že se to tam hodí.

6 praga-magica praga-magica | 8. května 2017 v 1:14 | Reagovat

[2]: To je přesně i můj případ - člověk chodí po Praze, ale na nějaká místa se běžně nedostane a potom se diví :-)

7 praga-magica praga-magica | 8. května 2017 v 1:15 | Reagovat

[3]: Vendulo, ano, o Nuselský pivovar se taky obávám. Kéž by dopadl aspoň takto, i když tam je potenciál možná ještě větší a mohl by dopadnout mnohem líp.

8 praga-magica praga-magica | 8. května 2017 v 1:16 | Reagovat

[4]: Ano, a to, co zůstalo, není vůbec špatné.

9 Tereza Tereza | 18. května 2017 v 14:43 | Reagovat

Do Holešovic jsem se přěstěhovala před pár měsíci a díky tomuto blogu si uvědomuju, jak moc tuhle čtvrť neznám. Skvělá práce, krásné čtení a blog bude moct zanedlouho konkurovat Praze neznámé :) Díky a doufám v mnoho dalších článků!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama