Holešovický přístav

12. května 2017 v 12:00 |  Praha 7
Holešovický přístav jsem slibovala posledně, ale nestihla jsem ho napsat včas; mezitím jsem odjela na dovolenou a tak na fotky ze začátku dubna s ještě zimními stromy došlo až teď.
Kdo nezná přístav, jako jsem ho ještě donedávna neznala já, měl by si pospíšit, protože pomalu mizí a jeho původní průmyslové jádro se čím dál víc zmenšuje. Z jedné strany postupuje zástavba luxusní čtvrti, zatímco na druhé straně, bližší k volnému korytu Vltavy, jsou pořád ještě k vidění vraky lodí, přístavní baráky a starý přístavní jeřáb.Přístav byl vybudován firmou Lanna v letech 1892 - 1894 jako ochranný a zimní přístav. O několik let později byl dobudován i jako obchodní přístav. Veškeré stavební práce, při nichž byly na stanoveném obdélníkovém půdorysu v úžlabině Na Maninách vybagrovány a částečně odstřeleny stovky tisíc kubických metrů zeminy, skončily až v roce 1910. Na ploše více než osmi a půl hektaru tak vznikl téměř kilometr dlouhý přístav, který společně s železnicí, jejíž vlečka sem byla přivedena z nádraží Bubny, a silniční komunikací, vytvořila jedinečný dopravní uzel.
Od 90. let minulého století přestal přístav sloužit svému účelu a pozemky byly rozprodány developerům. Od přelomu tisíciletí se tady staví. Nejdříve byly postaveny dvě výškové budovy (tzv. Lighthouse Vltava Watearfront Towers) v blízkosti Libeňského mostu, na které navázala výstavba tzv. Prague Mariny - obytného komplexu podél západního břehu přístavu. Současně existují plány i na zastavění celé přístavní kosy na protějším břehu.


V nově zastavovaném areálu zůstala zachována (naštěstí) celá řada původních budov s bílou omítkou mezi červenými režnými cihlami. Je to případ jak této stavby při vstupu do Mariny od hlavní přístavní brány, jejíž zbytky jsou vidět v Jankovcově ulici, tak i případ restaurace s pivovarem přímo na vyvýšeném břehu mezi domy Mariny. Další podobné staré budovy stojí v ještě nezastavěné části na severní straně přístavu.


Pohled na východní břeh přístavu s kotvištěm jachet. Vzadu vlevo na kopci nemocnice Bulovka.Část přístavu slouží jako kotviště velkých lodí. Ještě začátkem dubna tu například kotvila i loď Tajemství, která bývá k vidění na podskalské náplavce, a na níž hrají divadlo bratři Formanové.
Podle původních plánů, které jsou na internetu k nalezení, by postupně mělo být zastavěno celé území přístavu, kromě malé, asi dvouhektarové rejdy, která by měla sloužit v případech, kdy to bude z obchodních nebo strategických důvodů potřebné. Zmizí tak všechny půvabné industriální kouty, které jsou tu ještě zachovány. Vstup do přístavu není omezen, takže pokud si je chcete prohlédnout, je nejvyšší čas.
 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 12. května 2017 v 22:54 | Reagovat

Do těchhle míst se dostanu jen zcela výjimečně a vidím, že je to škoda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama