Legiobanka

20. května 2017 v 13:31
V rámci akce Open House, která se konala minulý víkend, byla zpřístupněná i budova Legiobanky Na Poříčí. Byla to jedinečná příležitost, jak se do prostor této mimořádné stavby podívat.
Banka byla založena v roce 1919 jako finanční a hospodářské centrum pro československé legionáře z Ruska, Itálie a Francie pro jejich potřeby hospodaření s žoldem a dalšími finančními prostředky. Banka fungovala pod názvem Legiobanka až do roku 1940, kdy ji německé okupační úřady přejmenovaly na Českomoravskou banku a současně ji hodlaly spojit s německou bankou Kreditanstalt. Ke spojení nakonec nedošlo a banka se po skončení války vrátila ke svému původnímu názvu. O tři roky později byla znárodněná a sloučená s Živnostenskou bankou. Dnes v prostorách sídlí ČSOB.Nově založená banka původně úřadovala ve Štefánikových kasárnách na Smíchově, nutně však potřebovala svoje prostory. V roce 1921 byla proto vypsána soutěž na stavbu nového sídla. Vyhrál ji architekt Josef Gočár, který ji navrhl v tak zvaném národním slohu, v němž se slučovaly rysy kubismu se slovanskými prvky. Ostré hrany byly zaobleny, doplněny o typické obloučky, jemné prvky a jasné barvy. Nový styl, který kromě Gočára prosazovali i další architekti té doby, dostal název rondokubismus, nebo také obloučkový kubismus. Přestože v Praze bylo postaveno ve stejném stylu několik dalších staveb, budova Legiobanky je jejím nejtypičtějším a nejryzejším představitelem.
Pětipodlažní budova má mohutné průčelí, z něhož nad vchodem vyčnívají dvě skupiny plastik, umístěných na pilířích. Jejich autorem je Jan Štursa, který zde zobrazil symbolicky jednotlivá bojiště, kde legionáři bojovali. Nad nimi se vine pískovcový reliéf s motivy úspěšných bojů legií, jejich působení v zahraničí a návratu domů od Otty Guttfreunda.
Nový rondokubistický sloh použil Gočár i na interiéru budovy. Střídají se v něm motivy kruhu, oblouku a válce, vyvedené v typické červeno - béžové barevnosti, které vytvářejí dech beroucí efekty.
V průběhu prohlídky jsme mohli vidět vstupní prostory, přes sklo se podívat do bankovní haly a především si prohlédnout prostory s nepronajatými kancelářemi v prvním patře. Těm dominuje tak zvaná čekárna, nazývaná také kolumbárium, členěná sloupy, zdobená malířskými výjevy a završená skleněnou kupolí.
Josef Gočár navrhl kromě samotné budovy i mobiliář a další prvky, jako byla mříž krbu, osvětlení, mozaiky na podlahách, zábradlí schodiště nebo vstupní kryt výtahu. Malířskou výzdobou pověřil malíře Františka Kyselu.

Trojlodní bankovní dvorana v přízemí je krytá impozantní skleněnou střechou. V čele má vitráž s lidovými motivy, jejímž autorem je František Kysela.
V suterénu budovy navrhl Josef Gočár koncerní sál, který byl později přebudován na divadlo E. F. Buriana, dnes Divadlo Archa, podle něhož dostal celý komplex dnešní název Palác Archa.
Pohled ze schodiště do vstupních prostor
Mříž výtahuStrop vstupních prostorDetail vstupních dveří


Schodiště mezi přízemím a prvním patrem


K této rondokubistické budově banky, postavené na místě dřívějšího pivovaru a kabaretu U Bucků, byla v letech 1937 - 1938 přistavěna druhá, vedlejší budova, kterou navrhl ve funkcionalistickém stylu Gočárův žák František Marek. Je s původní bankou propojená a v přízemí jí prochází pasáž U Rozvařilů. Tato budova bohužel nebyla v rámci této akce zpřístupněná.


Zpracováno podle knihy Kubistická Praha Jana Boňka.


Praha 1, Na Poříčí 24

 


Komentáře

1 Květa Květa | E-mail | 20. května 2017 v 13:49 | Reagovat

Tak to je paráda. Ráda bych viděla na vlastní oči, ale i tak děkuji za možnost nahlédnutí prostřednictvím fotek. Pěkné, pěkné.
Květa

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 20. května 2017 v 20:57 | Reagovat

Rondokubismus, ano, ach, ty okrouhlé slovanské krystaly! :-) Kdysi jsem chodil vedle na oběd k Rozvařilům a dnes tam skoro každý týden píšu v neděli své Nedělní miniglosy ve zdejší kavárně. Ty interiéry jsem ještě nikdy neviděl a jsou prostě nádherné!

3 Hana Hana | E-mail | 21. května 2017 v 14:23 | Reagovat

Skvělé, přečetla jsem jedním dechem a už vim , že se budu ještě nėkolokrát vracet☺

4 Jarka Jarka | E-mail | 21. května 2017 v 21:03 | Reagovat

Velká nádhera. Musela to být parádní prohlídka. Moc díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama