Týdenní drobečky 20

14. května 2017 v 23:50 |  Týdenní drobečky
Po ani nevím jaké době jsem tu zpět s týdenními drobečky. Dnes se skládají hlavně ze zážitků z akce Open house, která o tomto víkendu v Praze otevřela celou řadu zajímavých domů a staveb. Stihla jsem jen část toho, co jsem chtěla, ale i tak jsem spokojená. Jednotlivé stavby tady budou časem ještě podrobně, dnes jen ve zkratce pár fotek.
Byli jste tam taky? A co všechno jste viděli?
1. Začátek minulého týdne a tedy i konec druhého prodlouženého víkendu byl ještě ve znamení návratu z cesty. Tentokrát se nám podařilo podívat do New Yorku; přestože to rozhodně nebyl můj cíl číslo jedna, bylo to zajímavé. Prošli jsme ho několikrát křížem krážem a jedno z míst, které jsem si tam oblíbila a kde jsem byla třikrát, je dlouhý a pestrý park přímo pod Brooklynským mostem s krásnými výhledy na Manhattan.
O místech, která mi zůstala v paměti a kvůli kterým bych se tam vrátila, ještě napíšu časem podrobněji v rámci rubriky Mých 5 důvodů k návštěvě..., jen musím nejdřív roztřídit a zpracovat ty stovky fotek.
2. V sobotu vypukla akce Otevřené domy, ale jediné místo, kam jsem se ten den dostala k večeru, když jsem konečně měla volno, byla Legiobanka Na Poříčí. Nádherný barevný rondokubismus na fasádě i uvnitř.
3. Moc jsem si přála se konečně podívat do karlínské Invalidovny. Údajně to byla poslední příležitost, jak se tam dostat před rekonstrukcí, tak držím palce, aby prodej vyšel a aby se konečně s těmi nádhernými prostorami, které chátrají už od povodní v roce 2002, něco dělo.
Na to, v jakém je stavba stavu, jsme toho viděli poměrně dost - nejen krásné klenuté chodby v přízemí a prvním patře, ale také některé dříve obytné prostory a kapli. Fotky a podrobnosti tady určitě časem taky budou.
4. Lannova vila v Bubenči je naopak v mnohem lepším stavu. Směli jsme si prohlédnout celý interiér i zahradu a stálo to za to.


5. Hned vedle Lannovy vily stojí další, méně nápadný dům. Sídlí v něm část Památníku písemnictví. Jestli jste tuto akci nestihli, nevadí, můžete se dovnitř podívat při návštěvě trvalé expozice o Ladislavu Mňačkovi. Nejvhodnější čas je právě teď, kdy v zahradě nádherně kvetou keře azalek a rododendronů.6. Pro návštěvníky bylo zpřístupněno i nádraží Bubny, kde byla kromě stálého a smutného památníku holokaustu připravena v čekárně i výstava a film na stejné téma. Před téměř venkovským nádražíčkem, u koleje, po které už dlouho žádný vlak nepřijel, se kromě toho konalo i divadelní představení.
7. Poslední místo, kam jsme se přiřítili v neděli cestou domů až ke konci odpoledne, byla strojní fakulta ČVUT na Karlově náměstí. Skvělá průvodkyně nám budovu ukázala doslova od sklepa až po půdu - a nejen po půdu, ale až po střechu. Zatím jen několik fotek, které jsem z ní pořídila, ostatní bude časem také.
8. Cestou z Bubenče jsem se pod těmi rozkvetlými stromy musela zastavit. Zkrátka ulice Pod kaštany.Nestihli jste akci Open house, nebo jste o ní nevěděli? Další podobná příležitost bude 9. června, kdy se koná Noc kostelů, a 10. června při Muzejní noci.

 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 15. května 2017 v 8:28 | Reagovat

O akci jsem nevěděl. Tak příště, vypadá to moc zajímavě :-).

2 Libor Peprný Libor Peprný | E-mail | Web | 15. května 2017 v 11:26 | Reagovat

Moc děkuji za krásné perličky. Obrázek z NYC udělal velkou radost. A ohledně Vaší návštěvy ČVUT - pracují tam skutečně úžasní lidé. Dokonce jsem se s nimi dohodl, že podnikneme mimo oficiální Open House něco podobného, ovšem se zaměřením na děti. Ve stejném duchu, jako dělám pro děti procházky Prahou.

3 panda panda | E-mail | 15. května 2017 v 18:02 | Reagovat

Měla jsem volné bohužel jen nedělní odpoledne a ještě při přejezdu Prahy s kufrem, ale stihla jsem sídlo Avastu na Pankráci a pěkné výhledy z 11. patra, prezidentský salónek na Hlavním nádraží a také Lannovu vilu. Moc zajímavá akce.

4 Jarka Jarka | 15. května 2017 v 19:08 | Reagovat

To jsou pěkné "chuťovky".. moc ráda se podívám zase příště ... díky.

5 Denys Demydov Denys Demydov | E-mail | Web | 13. června 2017 v 11:50 | Reagovat

ahoj
Je mi líto, píši skrze překladatele. Jsem cestovatel. Jdu do Prahy k narozeninám. Půjdu s dívkou.
Díky blogu našel překvapující množství užitečných informací o méně známých pražských památek! Děkuji za tohoto místa. Jsem si jistý, že bude odkazovat na to, když jsem psát o mém blogu zprávě.

Zároveň bych se chtěl zeptat. Možná byste mi říci. Rád bych vylézt do výšky a obdivovat krásu starých městských střech. Ale nechtějí davy turistů. Chci romantiku. Možná byste říci místo? Možná, že někde je přístup na střechu?

6 praga-magica praga-magica | 15. června 2017 v 22:38 | Reagovat

[5]: Denysi, o nějakém tajném vstupu na střechu nevím, ale moc hezké výhledy jsou z hotelu U Zlaté studně v ulici U Zlaté studně 4 (kam se dá jít do kavárny jen kávu, nemusíte tam bydlet). Můžete se dívat buď z terasy v přízemí za recepcí (http://praga-magica.blog.cz/1402/pohled-do-ledeburske-zahrady), nebo vyjet výtahem do posledního patra (http://praga-magica.blog.cz/1402/znovu-u-zlate-studne). Romantické a napůl opuštěné je to také na vyhlídce ze Strahova (http://praga-magica.blog.cz/1312/socha-panny-marie-z-exilu)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama