Invalidovna

7. června 2017 v 12:00 |  Praha 8
Karlínská Invalidovna prožívá v posledních desetiletích špatné roky. Poté, co ji kompletně zdevastovaly povodně z roku 2002, které zasáhly nejen suterény, ale také celé první patro, se ji už nepodařilo zrekonstruovat. Vojenský historický archiv, Vojenské muzeum i Technické muzeum, které do té doby v komplexu budov sídlily, odtud svůj vodou těžce poškozený archiv a inventář přestěhovaly k další záchraně na jiná místa a budovy jsou od té doby prázdné. Kolem roku 2010 proběhla částečná rekonstrukce, během níž byly opravena střecha a vytvořena nová fasáda, uvnitř však na některých místech přetrvávají známky povodně, objekt je prázdný a je v zoufalém stavu. V současné době ho spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který pro něj hledá další využití; tím by se mohl stát prodej celého areálu, po němž by proběhla rekonstrukce a řádné užívání, které by mu znovu vdechlo ztracený život.
Vzorem ke stavbě komplexu, jehož cílem bylo ubytování válečných invalidů, byla pařížská Invalidovna, kterou nechal postavil Ludvík XIV. pro vojáky, kteří přežili jeho válečné výpravy, neměli se kam vrátit nebo nebyli schopni se sami o sebe postarat. Při stavbě pražské Invalidovny padla volba na jednoho z nejlepších architektů té doby, kterým byl Kilián Ignác Dienzenhofer, který tento barokní komplex provedl v letech 1730 - 1731.
Invalidovna měla původně tvořit čtverec o devíti uzavřených dvorech, z nichž každý měl mít rozměry 300 x 300 metrů. Na rozdíl od Paříže se zde však z finančních důvodů nepodařilo celý projekt zrealizovat a byla postavena pouze jedna devítina. Když se na Invalidovnu podíváme na mapě, vidíme, že na některých stranách zdi přesahují půdorys. Tam mělo původně pokračovat napojení na další zamýšlené části.
V posledních letech byla Invalidovna několikrát otevřena pro veřejnost při výjimečných příležitostech, jakými byly například Dny evropského dědictví nebo akce Open House. Právě při té poslední květnové jsem se konečně podívala dovnitř.
Z obvodových chodeb, které zde probíhají ve třech nadzemních podlažích kolem dokola všech křídel budovy, se vstupuje do jednotlivých místností, které sloužily k ubytování vojáků. Chodba v přízemí dodnes svojí otlučenou omítkou ukazuje, kam až sahala voda v roce 2002.
Součástí komplexu měl být podle původních plánů i středově umístěný kupolový kostel. Ten nakonec postaven nebyl a jeho funkci zastávala malá kaple v přízemí. Zbytky její výmalby, vitrážových oken a dlážděné podlahy jsme měli možnost si také prohlédnout.


Schodiště do prvního patraChodby v prvním patře jsou zachovalejší, stejně jako jednotlivé bývalé světnice. Několik z nich bylo pro návštěvníky také otevřeno.
Obyvatelstvo Invalidovny nebylo složeno výhradně z prostých vojáků, kteří utrpěli zranění ve válkách, ale byli mezi nimi zástupci všech hodností, včetně důstojníků. Ti byli, na rozdíl od vojínů, kteří bydleli po několika pohromadě, ubytováni samostatně. S mnoha vojáky zde žily i jejich rodiny, včetně malých dětí. Některé z místností byly proto patrové, přičemž dole bydleli bývalí vojáci a nahoře v samostatném pokoji, kam se vystupovalo po příkrém schodišti ze společné předsíňky, buď důstojník nebo rodina s dětmi.
Po svém návratu z 1. světové války zde určitou dobu žil i fotograf Josef Sudek, který ve válce přišel o ruku. Vytvořil zde tehdy celou sérii fotografií svých spolubydících. Některé fotky jsou k vidění TADY, včetně dalších zajímavých záběrů z prostor Invalidovny.Invalidovna v minulosti i přítomnosti sloužila a slouží k natáčení mnoha filmů. Jedním z posledních byl i americký seriál o Einsteinovi, po němž tu dodnes zůstaly stopy na stěnách i skleněných výplních dveří.
Jedním z nejznámějších filmů, který se tady natáčel už v roce 1984, byl Amadeus Miloše Formana, v němž ve zdech Invalidovny dožíval nešťastný Salieri.A zřejmě tatáž chodba dnes
Jestliže chodby Invalidovny působí dodnes impozantně, rozlehlý dvůr s empáírovou kašnou a mnoha vzrostlými stromy ohromí. Bohužel je právě tady, kde na rozdíl od venkovního průčelí zůstala původní fasáda, také dobře vidět zoufalý stav celé stavby.

Otevření Invalidovny pro návštěvníky akce Open House bylo sice deklarováno jako poslední před veljkou rekonstrukcí, nakonec však vyplynulo, že prozatím existují záměry, ale nic není jisté. Je proto možné, že se dveře otevřou znovu při zářijových Dnech evropského dědictví. 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 7. června 2017 v 23:05 | Reagovat

Byl jsem loni v Invalidovně na Noci literatury, měli tam dokonce dvě místa, jedno právě v kapli. Pozoruhodné místo, u kterého bych se snad ani nedivil, kdybych tam i dnes narazil na maestra Salieriho :-).

2 praga-magica praga-magica | 8. června 2017 v 0:52 | Reagovat

[1]: Vidíte, to jsem ani nevěděla, že se tam konala i Noc literatury. V posledních letech jsem tam všechny akce vždycky propásla.

3 Hana Hana | E-mail | 10. června 2017 v 19:21 | Reagovat

Super! Přečetla jsem jedním dechem☺.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama