Villa Lanna

20. června 2017 v 14:09 |  Praha 6
Nedávná akce Open House otevřela pro zájemce i bubenečskou Lannovu vilu, která je ve vlastnictví Akademie věd. Mohli jsme si prohlédnout téměř všechny prostory, které udivují svojí velkorysostí.
Podnikatel Vojtěch Lanna si vilu u Stromovky nechal postavit v roce 1872 jako svoje odpočinkové sídlo. Novorenesanční sloh, který zvolil, odkazuje na toskánské vily. Plány zhotovil Ignác Ullmann a výtvarnou výzdobu provedl jeho švagr Antonín Barvitius.
Rodina Lannova vilu vlastnila až do roku 1913, kdy ji prodala staviteli Potůčkovi. Po jeho smrti se ve vile vystřídalo několik vlastníků, a to až do roku 1948, kdy byla zabavena ve prospěch státu. Od roku 1957 ji spravuje Akademie věd ČR.
Průčelí vily je členěno do dvou nadzemních podlaží a je lemováno sloupy. Na vrcholku bočního křídla, které vybíhá podél Pelléovy ulice, je umístěná vyhlídková věž s terasou.


Vstupní hala s kamenným schodištěm
V přízemí jsou, kromě menších místností, umístěny dva velké společenské sály, bohatě zdobené nástěnnými malbami, které byly provedeny podle předloh Hanuše Makarta, Adolfa Fridricha Menzla a Leopolda Rottmana
Na vstupní prostory navazuje rozlehlá terasa se vstupem do zahrady


Schodišti nás potom přivede do prvního patra s původními obytnými prostorami, ze kterých se vchází na malou krytou terasu

Prostory je možné si pronajmout a ubytovat se zde. Upřímně řečeno, zařízení není moc vkusné, ale určitě to musí být zajímavá zkušenost. Navíc ceny nejsou ve srovnání s pražskými hotely nijak přehnané.

Malby na stropě kryté terasy (i na jiných venkovních místech) s námětem dětských her byly vytvořeny podle kartonů Josefa MánesaSchodiště nás nakonec přivede až do věže s balustrádou. Je z ní nádherný výhled do širokého okolí.
To, co v popředí vypadá jako zámeček, je obchodní škola na Krupkově náměstí. Přes Stromovku a Císařský ostrov dohlédneme nejen na Trojský zámek a na trojskou vinici s kaplí sv. Kláry, ale i na zoologickou i botanickou zahradu se skleníkem Fata morgana a na bohnické sídliště na obzoru.
Těsně pod vilou si můžeme prohlédnou z výšky nejen její zahradu, ale také vedlejší zanedbanou vilu. Tu si budeme pamatovat, protože se k ní vrátíme příště.

Text jsem zpracovala podle informací na stránkách AV ČR. Tam také najdete veškeré informace i s ceníkem nejen k možnosti ubytování, ale také pronájmu společenských prostor i zahrady s terasou.Praha 6, V sadech 1


 


Komentáře

1 mia mia | 20. června 2017 v 19:49 | Reagovat

Krásné. Nemusel by mne nikdo dvakrát přemlouvat a do vily bych se klidně nastěhovala. Na příští povídání o zanedbané vile se moc těším. Mám ji vyfocenou , tuším, že tam bylo nějaké velvyslanectví a teď vila chátrá.

2 praga-magica praga-magica | 20. června 2017 v 21:41 | Reagovat

[1]: No ano, taky bych se hned stěhovala :-)

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 22. června 2017 v 6:53 | Reagovat

Kdysi dávno, když jsem v AV pracoval, jsem tam měl možnost nakouknout. Ale vůbec jsem nevěděl, že je možné se tam třeba ubytovat :-).

4 praga-magica praga-magica | 22. června 2017 v 22:44 | Reagovat

[3]: Já jsem pro změnu dřív ani nevěděla, komu vila vůbec patří :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama