Italská kongregace

21. července 2017 v 12:00 |  Praha 1
Přímo pod petřínskou strání sídlí Institut italské kultury, který působí v prostorách bývalého Vlašského špitálu. S novou výstavou, kterou institut momentálně pořádá, se nabízí příležitost prohlédnout si nejen exponáty, ale i samotnou budovu s krásným vnitřním dvorem a kaplí.
Budovy pocházejí z let 1611-1617, kdy byly postaveny na místě původního špitálu, který svojí kapacitou už nestačil. V dalších letech se dále rozrůstal a sloužil nejen početné italské komunitě, ale chudým a nemocným z celé Prahy. Podle záznamů zde bylo v druhé polovině 18. století hospitalizováno přes tisíc osob, přesto byl v roce 1789 nařízením Josefa II. zrušen a jeho majetek byl zestátněn. Fungování se podařilo obnovit až po roce 1830, kdy zde italská kongregace založila sirotčinec, který po menších peripetiích s dalším zestátněním v době 1. světové války později opět převzal správu a působil zde až do roku 1942, kdy budova přešla na italský stát, který zde zřídil Institut italské kultury.
Činnost Vlašského špitálu a později sirotčince organizovala a spravovala italská kongregace, která byla založena kolem roku 1575 na základě podnětu jezuitů, kteří italskou komunitu v Praze jako první začali organizovat kolem kostela sv. Klimenta v areálu Klementina. Právě tady byla v roce 1590 postavena italská kaple, zasvěcená Blahoslavené Panně Marii Nanebevzaté, ale odjakživa nazývaná jen Vlašská kaple, která se stala pevným bodem italské komunity, a to i po postavení malostranského špitálu s vlastní kaplí Panny Marie a sv. Karla Boromejského na Malé Straně.
Zatímco Vlašská kaple na Starém Městě byla v posledních několika desetiletích z havarijních důvodů uzavřená a v současné době se v ní konají restaurátorské práce, které by měly skončit v září, kaple ve Vlašském špitálu je už dávno odsvěcená a dlouhé roky sloužila kulturnímu institutu jako kino. V posledních letech byla zrekonstruována jako výstavní prostory.
Právě tady se koná výstava, která mapuje činnost italské kongregace. K vidění jsou zde především listinné památky, dekrety a diplomy, které osvědčují založení kongregace, zahájení stavby špitálu, dokumenty, potvrzující různé dědické odkazy ve prospěch špitálu, potvrzení privilegií, udělených Rudolfem II. v roce 1608, a další dokumenty, ale také plátna s vyobrazením významných osobností kongregace, nebo knihy, které se týkají jak obou kaplí, tak špitálu nebo kongregace.
Téma výstavy je tedy určeno spíše odborníkům nebo zájemcům o historii, doporučuji ji však i těm, kteří se zajímají spíše o architekturu, protože areál určitě stojí za prohlídku.
Interiér barokní kaple Panny Marie a sv. Karla Boromejského (po stranách s vitrínami s exponáty). Za povšimnutí stojí především jednobarevné fresky s vyobrazením sv. Karla a sv. Ambrože.
Z původních třinácti oltářů se dochoval jediný, na kterém je dnes umístěný obraz Václava Ignáce Leopolda Markovského z roku 1839, který představuje sv. Karla Boromejského adorovaného sirotky.
Kupole kaple byla dostavěna v 18. století; současně s ní byly postaveny také dvě věže se zvony, které byly později zbořeny.Podobizna pražského arcibiskupa Jana Lohelia, který v roce 1670 kapli vysvětilListina, kterou Marie Terezie stvrzuje privilegia Vlašského špitálu, stvrzená v roce 1608 Rudolfem II., v roce 1691 Leopoldem I. a v roce 1732 Karlem VI.Na výstavě jsou také vystaveny dvě kovové schránky, které byly při zahájení restaurátorských prací nalezeny ve věži staroměstské Vlašské kaple a které obsahovaly různé listiny a materiály z 19. století, včetně rakousko-uherských bankovek a mincí a rytiny s vyobrazením sv. Karla Boromejského, která kopíruje námět oltářního obrazu.

Pokud se týká restaurované Vlašské kaple na Starém Městě, měla jsem možnost se do ní nedávno podívat. Zatím v ní stojí až do vrcholku lešení, na kterém restaurátoři dokončují práce na freskách. Ty jsou nádherné a máte se na co těšit (fotky sem zatím dát nemůžu).


Výstava se koná do 31. srpna 2017, otevřená je pondělí - čtvrtek od 10 do 13 hod a od 15 do 17 hod, v pátek jen do 13.hod.
Vstup do kaple je po levé straně dvora. Pokud by byla kaple zavřená, stačí dojít do kanceláře do prvního patra, ochotně vám ji otevřou. Vstup je zdarma.


Praha 1, Šporkova 14 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 21. července 2017 v 22:57 | Reagovat

Moc pěkně psaná privilegia. Jakýmpak je to asi fontem? :-)

2 praga-magica praga-magica | 21. července 2017 v 23:47 | Reagovat

[1]: Pěkný je, to ano, ale hlavně nečitelný :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama