Karlínská kasárna

27. srpna 2017 v 13:01 |  Praha 8
Dlouho opuštěná karlínská kasárna, která se stát už v minulosti snažil neúspěšně prodat, mají být v budoucnosti přeměněna na justiční palác. Do doby, než ministerstvo spravedlnosti začne s přestavbou, pronajalo je na tři roky k veřejnému využití. Měl by tady vzniknout kulturní sál, galerie a kavárna; to všechno ale vyžaduje čas a náklady, takže nájemce prozatím zpřístupnil nádvoří, kde zařídil kulturní a sportovní centrum, kam přesunul aktivity z žižkovského nádraží, které měl také v pronájmu a které musel opustit kvůli jejich dalšímu využití.
Na nádvoří kasáren tak bylo vytvořeno několik zón, z nichž ta centrální je vybavena promítacím plátnem. Najdete tu i hřiště pro děti s hromadami písku, kavárnu a zárodky budoucího hřiště.
Kasárna byla postavena v polovině 19. století podnikatelem Vojtěchem Lannou. Kasárna při svém otevření dostala název, který připomínal tehdy vládnoucího císaře Ferdinanda. Zajímavostí je, že (podle Wikipedie), v nich sídlil v roce 1906 c.k. pěší pluk polního zbrojmistra rytíře Huberta von Czibulky, útvar, ke kterému podle literatury patřil Josef Švejk.
Po vzniku Československa byla kasárna přejmenována na Karlínská kasárna Jana Žižky z Trocnova, v době 2. světové války, kdy sloužila wehrmachtu, na Hindenburgova kasárna.
Jako některá jiná místa v Karlíně, i budova kasáren dostala zásah při povodni v roce 2002, po níž zůstaly uvnitř dodnes stopy.
V jednom letním víkendovém odpoledni jsme se tam byli podívat. Přestože se zrovna v té době nekonal žádný program, na nádvoří bylo živo, mohli jsme posedět v kavárně s lehátky, pozorovat okolí a prohlédnout si dvě rozměrná díla Čestmíra Sušky, z nichž jedno slouží jako rozhledna.Pro lidi se závratí to asi nebude to pravé, ale já jsem byla nadšená
Samotná budova zatím přístupná není a doufejme, že se zpřístupnění nájemcům opravdu podaří. O stavu budovy vypovídá i to, že jsou všechny zdi potaženy sítí, která zaručuje ochranu před padající omítkou.

Kasárna jsou otevřena denně od 12 hodin do půlnoci. Program akcí najdete TADY. Vchod do areálu je u viaduktu z ulice Prvního pluku 2. 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 27. srpna 2017 v 17:23 | Reagovat

Ferdinand - Jan Žižka - Hindenburg... Moderní české dějiny v kostce :-).

2 Eliška Eliška | E-mail | 28. srpna 2017 v 20:24 | Reagovat

Byla jsem na zahájení, moc se mi prostor, jeho současné využití i atmosféra líbily, bylo krásně, lidi v pohodě, děti dováděly na písku, ani nepotřebovaly baviče, idyla. Tleskám a držím aktivitě palce! No a děkuji za, jako obvykle, krásné obrázky, a zdravím! E.V.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama