Týdenní drobečky 22

14. srpna 2017 v 0:48 |  Týdenní drobečky
Vypadá to, jako by léto skončilo současně s mojí dovolenou. Nadšená z toho nejsem, protože ta vedra, která tady panovala, jsem si vůbec neužila a těšila jsem se na ně (no ano, jsem pravděpodobně jedna z mála, kdo to velké teplo miluje, pro mě by takové počasí mohlo být klidně nejmíň půl roku). Na ta pravá vedra tak už můžu asi vzpomínat jen v souvislosti s dovolenou.

1. Už podruhé jsme se letos vydali na jih Itálie do Kalábrie; moře je tam z celé Itálie podle nás nejhezčí a hlavně jsme nadšení z těch prázdných pláží. Nejbližším okresním městečkem je tam malé a roztomilé Vibo Valentia, do kterého jsme se jeden den, i když trochu neplánovaně, vydali. Na pohotovost, a řeknu vám, zlaté české nemocnice.


2. Ani letos jsem nemohla vynechat letní Paříž, ovšem letní jen podle kalendáře. Tradičně, jako už každý rok, se počasí spiklo, sotva jsem tam dorazila, a zatímco v Praze bylo přes 30, v Paříži rtuť horko těžko (v tomto případě ovšem spíš těžko než horko) přelezla přes dvacítku a začalo pršet. Ne jeden den, ale skoro dva týdny. Takové počasí jako dole na fotce, kdy se na krásném náměstí place des Vosges lidé opalovali, bylo jen dva dny - samozřejmě ty dva poslední před mým odjezdem. Zbytek dnů jsem prochodila s deštníkem (a to nemluvím o tom, že jsem tam onemocněla a čtyři dny proležela).


3. Po návratu do Prahy jsem si nemohla odpustit aspoň krátkou procházku po oblíbených místech. Nic objevného jsem v té krásné uličce pro vás nenašla, snad jen ten venkovský klid.
4. Zdá se, že z věží i soch Národního muzea začínají sundávat lešení, a podle toho, co se vylouplo, to bude paráda.


5. Co ovšem paráda není, je zmizení domu na rohu Opletalovy a Václaváku. Developer si mne ruce, ale já jsem opravdu věřila, že se ten dům podaří zachránit. Zrovna čtu knihu o symbióze nové architektury se starou a o jejím začleňování do kontextu původní zástavby; nechám se tedy překvapit, jak se jim to tady podaří. To, co zatím bylo zveřejněno, ovšem moc nadějí nedává. Vypadá to na další naddimenzovanou skleněnou krabici.


6. Staré domy v Opletalově by si při svém půvabu zasloužily důstojného protivníka na opačné straně ulice7. Židovská obec dnes (vlastně už včera) pořádala první ročník Dne židovských památek, kdy zpřístupnila padesátku míst, které pod ni spadají. V Praze to byla, bohužel, jen Jeruzalémská synagoga. Tak zatím jen ochutnávka a podrobněji jindy. 


Komentáře

1 mia mia | 14. srpna 2017 v 13:30 | Reagovat

Krása , díky. Hlavně díky za fotografie z Jánského vršku, miluji ta místa. O kus výš proudí Nerudovkou davy turistů a tady v těch tichých uličkách je o poznání větší klid, člověk může nerušeně prohlížet detaily na domech. Po jaru jsem tam zašla při návštěvě Prahy i s vnoučkem. Přibyla pamětní deska Santiniho ve Šporkově ulici.
Ještě musím někdy vyzkoušet restauraci,na kterou jste upozorňovala též, myslím tu naproti nemocnici Pod Petřínem. Už jsem tam jednou došla, ale bohužel týden před tím končili sezonu. Pak otevírali až na jaře.

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 16. srpna 2017 v 23:55 | Reagovat

Na "nové" Národní muzeum se těším, na obrázcích to vypadá velmi nadějně.

3 Jarka Jarka | E-mail | 19. srpna 2017 v 18:28 | Reagovat

Díky moc za sdílení .. je to velká radost pokochat se, i když tam nejsem.
Až na ten rohový dům na Václaváku, taky jsem věřila, že zůstane. Muzeum vypadá hodně pěkně, těším se moc.

4 Daniela Daniela | E-mail | 9. září 2017 v 9:57 | Reagovat

Chtěla bych všem milovníkům Prahy připomenout, že ode dneška probíhají Dny evropského dědictví a taky Praha nabízí přístup na některá místa, kam to jindy není možné. Já se těším třeba na UTAJENOU VYHLÍDKU (takto zadejte do googlu a uvidíte). Chodila jsem tam moc ráda jako mladá a teď je léta zavřená...

5 praga-magica praga-magica | 12. září 2017 v 0:27 | Reagovat

[4]: Děkuji dodatečně za připomenutí Dnů evropského dědictví, psala jsem to také do sobotního článku, snad to někoho inspirovalo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama