Barevný podzim na střeše ČSOB

30. září 2017 v 23:59 |  Praha 5
Už čtvrtý podzim jezdím několikrát týdně kolem radlického sídla centrály ČSOB a obdivuji barvy, které se s postupujícím časem mění na jeho střešní terase. Až letošní Dny architektury, které se konají tento víkend, mi umožnily na střechu vyšplhat a prohlédnout si nejen ji, ale celou tuto rozlehlou stavbu, jejíž návrh vyšel z ateliéru architekta Josefa Pleskota.
Komplex šesti nízkých pavilonů, spojených do jednoho celku společnou střechou, která tak vytváří průchozí ulici mezi oběma vchody, umístěnými na kratších stranách areálu, byl otevřen před deseti lety. Právě díky tomuto výročí vedení banky umožnilo v rámci Dnů architektury dnešní návštěvu, kterou nás se zasvěceným výkladem provedla spolupracovnice arch. Pleskota architektka Markéta Jurečková.
Návrh architekta Pleskota vyhrál ve druhém kole výběrového řízení, do kterého bylo přihlášeno přes osmdesát návrhů. Přestože nebyl primárně navrhován se zaměřením na ekologii, získal druhý stupeň prestižního amerického certifikátu ekologické stavby. Je plný moderních technologií, ať už jde o automatické stahování žaluzií podle toho, jak systém, umístěný na střeše, vyhodnotí sluneční svit, klimatizaci, která se automaticky vypne v kanceláři, kde se otevře okno (už jen ta možnost otevřít v takové budově okno), nebo třeba samostatné nasvícení pracovních stolů v open-space podle potřeb každého zaměstnance.
Stavba byla navržena do protáhlého údolí mezi dvěma nízkými hřebeny na místě, kde dříve stávala náves starých Radlic. Ty byly těžce poškozeny při bombardování na konci 2. světové války, jejich zkázu však dokonala v 70. a 80. letech minulého století výstavba metra a nutnost rozšíření přístupových komunikací do nových čvrtí v jihozápadní části města. Dnes tady z nich zůstala jen kaple sv. Jana Nepomuckého, kterou banka nechala na svoje náklady zrekonstruovat a předala ji k užívání církvi.
Budova byla vytvořena pro dva a půl tisíce zaměstnanců, kteří do té doby sídlili na čtrnácti různých místech, a to především v centru Prahy. Do Radlic se jim proto moc stěhovat nechtělo, dostali však jako bonus pracoviště, které se topí ve světle a zeleni, a jehož součástí je i upravená a vzrostlá zahrada na střeše.V protější stráni roste v současné době další budova ČSOB pro tisíc pět set pracovníků, která bude s centrálou propojena přes Radlickou ulici lávkouPohled na Radlickou ulici směrem k Vltavě a na kapličku sv. Jana Nepomuckého
Za lesíkem Na Farkáně v protější stráni vykukuje špička kostela sv. Filipa a Jakuba na hřbitově na Malvazinkách
Ze střechy nad čelem budovy je vidět až na Dívčí hrady a část Zlíchova, severněji potom v průzoru za opravdu ošklivou obří stavbou, která ve svahu nad Radlickou vyrostla v posledních letech, Vyšehrad a Kavčí hory
Střešní zahrada je rozdělena třemi zasklenými plochami, které kryjí tři dvorany, členící prostor banky. Mezi nimi jsou další dvě prohlubně, přinášející do kanceláří světlo.Jedna ze tří dvoranVstupní prostor v západní části stavby
Protože je stavba umístěná v mírném svahu, mají jednotlivé pavilony nejen rozdílnou výšku (mezi první a poslední řadou je to rozdíl jednoho patra), ale i spojovací ulice mezi šesti pavilony má nestejnou úroveň. Od hlavního vchodu tak návštěvník několikrát překoná nízké schodiště, aby se dostal do jiného prostoru. Každý z nich je řešený jiným způsobem. Nejhezčí je ten poslední, kde v blízkosti vodní plochy leží kavárna. Všude kolem jsou průzory, kterými dovnitř přes sklo vstupuje další zeleň a světlo.Kromě kavárny, o které jsem se zmínila nahoře (a kromě další menší ve čtvrtém patře), jsou v přízemí dvě celodenně otevřené restaurace, ale také třeba lékařská a zubní ordinace nebo pošta.
Přímo před budovou se nachází nejen stanice metra, ale také konečná tramvaje.


Bohužel budova banky byla otevřená pro veřejnost jen jeden jediný den, Dny architektury však pokračují i v neděli, kdy je na programu spousta dalších zajímavých návštěv, přednášek nebo filmů. Program najdete TADY.


 


Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 1. října 2017 v 18:29 | Reagovat

Moc pěkné prostředí - jak pro práci, tak pro odpočinek.

2 Jana Syrová Jana Syrová | 1. října 2017 v 21:39 | Reagovat

Díky za pokoukání. J.

3 Vendula Vendula | 12. prosince 2017 v 21:56 | Reagovat

Občas kolem jezdím, sledovala jsem i průběh stavby. Neviděla jsem sice všechny v současnosti postavené budovy v Praze (mnohé znám díky Vám a Vašim fotkám), ale určitě je tahle jedna z nejpovedenějších - pěkně zasazená do prostředí, ozeleněná, moc se mi líbí. Vždycky jsem si říkala, jak je hezká a teď se mi to potvrzuje, když vidím i interiér :) A ta střecha! :D Ten střep ve stráni, ten mě mrzí. Před tím tam byla taková pěkná vila.
Moc Vám děkuju za fotky :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama