Jeruzalémská synagoga

9. září 2017 v 12:00 |  Praha 1
Jeruzalémská synagoga je pro mě jedním z nejkrásnějších míst židovského náboženství v Praze. Září svým secesně stylizovaným maurským slohem a nabízí zajímavou podívanou jak zvenčí, tak především v interiéru.
Synagoga byla vybudována v letech 1905 - 1906 jako náhrada za tři synagogy ze Starého Města (CIkánovu, Velkodvorskou a Novou), které padly za oběť asanaci na konci 19. století. Autorem vítězného návrhu stavby byl vídeňský architekt Wilhelm Stiassny, stavitelem Alois Richter. Synagoga byla zasvěcena 16. září 1906 na svátek Simchat Tora, kdy se slaví ukončení ročního cyklu čtení z Tory a zahájení nového cyklu.Stavba má v maursky pestrém průčelí oblouk s rosetovým oknem, v němž je zobrazena Davidova hvězda a jeden z biblických veršů
Synagoga má tři lodi se dvěma řadami sedmi islámských oblouků, které nesou galerii pro ženy. Podél galerie jsou pod oblouky vepsány biblické citáty, na empoře jsou umístěny varhany.

Svatostánek má ve svém vrcholu reliéf vinného keře a je od prostoru pro veřejnost oddělen zlacenou tepanou mřížíPestrá vitrážová okna v přízemí mají většinou rostlinné motivy a votivní nápisyV přízemí hned u vchodu je ve zdi vložená deska s nápisem, která sem byla přenesená ze zbořené Cikánovy synagogy (ta stávala v bývalém ghettu v Bílkově ulici; byla založená už v roce 1613, po požáru znovu vystavěná v roce 1754).
Na galerii je umístěna stálá expozice o židovské obci v Praze a o zásadních okamžicích jejího života od roku 1945 až do dneška.

Jeruzalémská synagoga byla zpřístupněna v rámci prvního Dne židovských památek, který se konal 13. srpna, kdy bylo v celé republice veřejnosti otevřeno 50 židovských památek v 38 lokalitách. V Praze to byla, bohužel, jen tato synagoga, doufejme, že v příštích ročnících této akce jich bude víc.
Synagogu je však možné navštívit i jindy, je pro veřejnost běžně otevřená.


Praha 1, Jeruzalémská 7
Otevřeno od dubna do října denně kromě sobot a židovských svátků, vždy od 11 do 17 hodin
Vstupné 90 Kč


Ještě chci připomenout, že tento víkend (9.-10. září) se konají Dny evropského dědictví, přičemž některé akce trvají i v průběhu příštího týdne. Celý program najdete TADY, bohužel moc bohatý není, jako vždy ho zachraňuje Praha 1 a Praha 8, ostatní čtvrti, zdá se, se tváří, jako že se jich tato akce netýká. V celé Praze je tak zpřístupněno jen 49 památek.
Když to srovnám s Paříží, která má ve svých vnitřních hranicích jen dvakrát tolik obyvatel než Praha, tam bude otevřeno 1539 památek, včetně prezidentského paláce, senátu, poslanecké sněmovny, ministerstev, dalších vládních budov, knihoven, cizích velvyslanectví a mnoha dalších zajímavých míst. Pro všechny instituce je účast věcí prestiže. Obávám se, že kvůli nezájmu a neschopnosti jsme zase o několik světelných let pozadu.
 


Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 9. září 2017 v 22:03 | Reagovat

Synagoga je opravdu krásná.. kdysi jsem tam byla ... díky za zajímavé povídání o ní .. víkendová akce musí být nesmírně zajímavá ... srovnání s Paříží je opravdu žalostné .. škoda ...
Díky za krásné a zajímavé příspěvky.

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. září 2017 v 22:34 | Reagovat

Chodím kolem velmi často, je to velmi krásná stavba, kterou málokdy cestou na nádraží minu :-).

3 praga-magica praga-magica | 12. září 2017 v 0:22 | Reagovat

[1]: Máte pravdu, Dny evropského dědictví i přes malý obsah byly zajímavé, postupně sem budu dávat to, co jsem viděla.

4 praga-magica praga-magica | 12. září 2017 v 0:23 | Reagovat

[2]: Krásná zvenčí a ještě hezčí uvnitř. Stojí za to tam vejít.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama