Ve františkánském klášteře

13. září 2017 v 12:00 |  Praha 1
Jednou ze zajímavých věcí, o jejichž zpřístupnění v rámci Dnů evropského dědictví se zasloužila Praha 1, byla malá zahrada františkánského kláštera při kostele Panny Marie Sněžné. Ta v minulosti přiléhala k užitkové zahradě, kterou františkáni založili na začátku 17. století na místě bývalého hřbitova a která je od 50. let minulého století zpřístupněná veřejnosti jako průchozí zahrada s parkovou úpravou.

Zahrada těsně sousedí s dětským hřištěm, které v této části Františkánské zahrady leží. Hlavní atrakcí, díky níž byl prostor zpřístupněn, je jeden z nejstarších stromů v Praze, čtyři sta let starý tis červený. Strom se větví od země na pět kmenů, jeho stáří proto lze odhadnout spíš z jeho mohutnosti a šířky, než z výšky. V houštině jeho koruny je na jednom z odumřelých kmenů umístěná pískovcová socha Panny Marie.
Klášter byl ve 14. století založen Karlem IV. původně jako karmelitánský, františkáni v něm sídlí až od roku 1603, kdy jim ho zpustlý po husitských válkách věnoval Rudolf II. Dnes v něm žije dvacet jedna mnichů, jejichž cely jsou umístěny v křídle, kterému říkají zámeček (na horní fotografii je to ta řada oken v prvním patře). Jeho součástí jsou i dvě vnitřní kaple, z toho jedna přístupná veřejnsoti.Kromě památného tisu rostou i zahradě další zajímavé stromy, jako například rozlehlý košatý fíkovník, hustě obsypaný plody, nebo celá řada různých citrusůKostel Panny Marie Sněžné, k němuž klášter patří, je nejvyšší v Praze. Jeho klenba sahá do výšky třiceti čtyř metrů a i přes dnešní úctyhodnou velikost je jen zlomkem původně plánované stavby, která byla započata v roce 1347 a měla při své předpokládané délce sto metrů a trojlodnímu interiéru zabírat prostor celého dnešního Jungmannova náměstí. Stavba však nebyla dokončená vinou husitských válek a tehdejšího ovzduší, které katolickým stavbám nepřálo. Dnešní stav odráží jen předpokládané kněžiště a proto je také průčelí tak podivně ukončeno.

Informace o památném tisu pocházejí z letáku, který při příležitosti Dnů evropského dědictví vydala Praha 1.

.
 


Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 15. září 2017 v 9:31 | Reagovat

Tolik jsem se nachodila od - Semaforu na Jungmaňák - a vnímala vše tak zběžně ... díky za krásné fotky i povídání .. interiér kostela je naprosto úchvatný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama