Dům U Voříkovských

8. listopadu 2017 v 12:00 |  Praha 1
Poslední letošní místo z Dnů evropského dědictví bylo zpřístupněno pár dnů po oficiálním víkendu, kdy se Dny konaly. Dům U Voříkovských spravuje Národní památkový ústav, který v červnu letošního roku dokončil obnovu objektu, který je částečně ještě prázdný a připravený k fungování pro potřeby ústavu.

Dům, který má nad portálem nástěnnou malbu s motivem biblického útěku do Egypta a v klenáku reliéf ruky, držící ořech, leží v těsné blízkosti kostela sv. Anny, s nímž byl po určitou dobu dokonce propojen. Má dlouhou a složitou historii. Je umístěn na rozlehlé parcele podél Liliové a Zlaté ulice, kde už v dávné minulosti stával gotický dům paní Perchty z Dubé, která ho v roce 1329 odkázala řádu dominikánek, které v té době stavěly přímo naproti svůj klášter s kostelem. Ty dům přestavěly pro účely ubytování sester a propojily ho na úrovni prvního patra dřevěným můstkem s portálem, proraženým ve stěně kostela, kde jsou stopy tohoto otvoru dodnes viditelné.V 15. století dominikánky dům, který mezitím v místech dnešního severního křídla dál rozšířily, prodaly, protože ho po dobudování kláštera už pro svoje účely nepotřebovaly. Po husistských válkách význam kláštera upadl a s ním i význam a hodnota domu, v němž byl vybudován pivovar. Jeho majitelé dům dále rozšiřovali a vznikl tak členitý komplex starých a nových částí, propojených pavlačemi a chodbami.
Dnešní název dostal dům až v 18. století, kdy se dostal do vlastnictví rodu Voříkovských, jehož členové byli významnými představiteli města. Dům barokně přestavěli a upravili jak z hlediska hospodářského ke skladování materiálu, tak pro účely bydlení. Vzniklo tak východní křídlo, které dnes lemuje Liliovou ulici, a kde, jak uvidíme dál, byly vytvořeny reprezentativní místnosti s bohatou výzdobou.
V 19. století byla ukončena činnost pivovaru a dům byl dále přestavován, především na nájemní byty, obchody a sklady. Na začátku 20. století byly prostory upraveny na kanceláře a po roce 1948, kdy se dostal dům do správy státu, zde vznikly prostory Státní knihovny a byty pro zaměstnance.Pohled ze Zlaté ulice na část severního křídla s vraty do dvoraDvůr je protáhlý, prochází napříč celou parcelou a končí přímo naproti kostelu sv. Anny. V jeho zadní části bývala v době, kdy zde fungoval pivovar, zahradní restaurace zřejmě s kuželnou, po níž zde zůstal altánek a v rohu také dobový pisoár (ten se skládal z vodorovného žlábku, který je vidět nalevo od vrat, z něhož neustále vytékala voda, která omývala zeď, ležící pod ním, na kterou pánové močili. Kam chodily dámy, se zjistit nepodařilo :-))


Za jižním křídlem domu krátký výklenek naznačuje, že tudy v minulosti procházela ulička, propojující Zlatou ulici s NáprstkovouV severním křídle při Zlaté ulici leží nejstarší jádro objektu. Největší z místností má krásný malovaný dřevěný strop z počátku 17. století.
Do prvního patra vede široké kamenné schodiště. Tady leží směrem do Liliové ulice reprezentativní a obytné prostory s klenbami a malovanými štukovými stropy. Stěny jsou většinou pokryty nástěnnými malbami.
V nejmenší rohové místnosti jsou na stěně malby, představující galantní výjevy ve čtyřech ročních obdobích. Tady nahoře je zima.Výhled z okna vede nejen do Liliové, ale také do Zlaté ulice - a také na zajímavá okna protějšího domuV přízemí objektu vznikl přednáškový sál a také knihovna s vestavěnou galerií, prozatím ještě nezařízená a nevybavená
Z dávné gotické minulosti domu pocházejí klenuté sklepy, které procházejí pod celým objektem. Jejich součástí je dokonce studna, i když nefunkční, chráněná kovovou mříží.
I když jsou sklepy hodně rozlehlé, nepočítá se s jejich využitím. Je to jednak kvůli vzlínající vlhkosti, ale také kvůli nebezpečí zaplavení v případě zvýšení vodní hladiny ve Vltavě.

Dům bohužel není běžně přístupný a musíme jen doufat, že Národní památkový ústav tuto akci zopakuje při příštích Dnech evropského dědictví nebo při nějaké jiné příležitosti.
Informace jsem čerpala z letáku, který pro tuto příležitost Národní památkový ústav připravil.Praha 1, Liliová 5
 


Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 8. listopadu 2017 v 16:32 | Reagovat

Úžasný dům zvenku i vevnitř.. prostě nádhera ... děkuji, zase jsem se dozvěděla něco nového. Krásné dny přeji. J.

2 mia mia | 8. listopadu 2017 v 18:44 | Reagovat

Díky za pěknou reportáž. Z detailů mne zaujal krásný porcelánový vypínač, ten mne opravdu jak se říká  dostal. Vrátil mne na pár sekund do dětství, do dob, kdy byly tyto vypínače běžné.

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 10. listopadu 2017 v 21:38 | Reagovat

Moc pěkné. A líbí se mi malá slepá ulička :-).

4 praga-magica praga-magica | 10. listopadu 2017 v 22:08 | Reagovat

[1]: Děkuji, Jarko, taky přeji hezký víkend.

5 praga-magica praga-magica | 10. listopadu 2017 v 22:09 | Reagovat

[2]: Ano, takové drobnosti mě na domě taky zaujaly. Koneckonců, proto jsem ten vypínač fotila :-)

6 praga-magica praga-magica | 10. listopadu 2017 v 22:10 | Reagovat

[3]: Ta ulička by byla,kdyby tam zůstala a byla průchozí :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama